Kolagen to białko, podstawowy budulec tkanki łącznej, który ma ogromny wpływ na zdrowie i ładny wygląd. Jest niezbędny do pracy wielu narządów, jego niedobory szybko odbijają się na zdrowiu. Niestety, ilość kolagenu maleje wraz ze starzeniem się organizmu, skutki tego procesu są widoczne i bolesne. Warto bliżej poznać też wartościowy składnik i dowiedzieć się, co robić, aby poziom kolagenu był optymalny.
Kolagen właściwości i zastosowanie
Kolagen jest białkiem, które występuje w ludzkim ciele. Stanowi ok. 30% wszystkich białek, jest budulcem skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz rogówki. Organizm produkuje go do ok. 25-30 roku życia, po tym okresie ilość białka stopniowo się zmniejsza. Na zanik kolagenu, oprócz wieku, mają również wpływ inne czynniki. Poziom białka obniża się na skutek życia w długotrwałym stresie, niekorzystny wpływ mają również toksyny, zanieczyszczenie powietrza czy nadmierne promieniowanie słoneczne. Niski poziom białka obserwuje się u osób stosujących używki, nadużywających alkoholu i palących papierosy. Im organizm jest starszy, tym kolagenu mniej. Warto poznać sposoby, które pozwolą uzupełnić nieprzyjemne w skutkach niedobory. Kolagen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania stawów, skóry i kości. Zawiera wiele cennych aminokwasów, tj. glicyna, lizyna, prolina, glutamina, arginina. Główne właściwości, jakie wykazuje to:
- wspomaga utrzymanie zdrowych zębów i kości,
- łagodzi dolegliwości bólowe stawów,
- zwiększa jędrność i elastyczność skóry,
- podnosi owal twarzy, która wydaje się młodsza,
- wygładza zmarszczki i zapobiega występowaniu nowych,
- pozwala zachować odpowiednie napięcie skóry,
- wspomaga leczenie trądziku młodzieńczego oraz innych chorób dermatologicznych,
- wspomaga kondycję włosów, zwiększając ich objętość,
- zapobiega łysieniu,
- pomaga zachować zdrowe i mocne paznokcie, zapobiega ich rozdwajaniu,
- pomaga zatrzymać wodę w skórze, dzięki temu skóra jest nawilżona i gładka,
- wspomaga leczenie odcisków i nagniotków,
- przyśpiesza gojenie się ran oraz zrastanie złamanych kości,
- usprawnia krążenie krwi,
- poprawia krążenie żylne i tętnicze,
- likwiduje rozstępy, poprzez przyrost tkanki skórnej,
- chroni narządy wewnętrzne, tj. nerki, wątroba czy żołądek ,
- wspiera działanie układu immunologicznego, zmniejsza częstotliwość występowania infekcji różnego typu.
Kolagen – na co pomaga?
Kolagen wpływa niemal na wszystkie procesy, zachodzące w ludzkim organizmie. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i trawiennego, wspomaga przebieg procesów metabolicznych, ma ogromny wpływ na kondycję stawów, kości i zębów. Jest niezbędny dla zachowania młodej, dobrze nawilżonej, pozbawionej zmian skóry. Pomaga m.in.:
- kontrolować ciśnienie krwi,
- rozluźniać naczynia krwionośne,
- oczyszczać ściany tętnic z tłuszczu,
- przyczynia się do poprawy krążenia,
- redukuje ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego,
- dostarcza do organizmu lecznicze aminokwasy, które łagodzą refluks czy zespół jelita drażliwego,
- wspiera regenerację uszkodzonych ścian komórkowych,
- umożliwia przemianę glukozy w energię, dzięki temu pomaga zgubić zbędne kilogramy.
Kolagen w jedzeniu ‒ gdzie go znajdziemy?
Poziom kolagenu maleje wraz z wiekiem, nie sprzyja mu również stres i obecny styl życia. Aby uzupełnić niedobory białka, należy zmienić dietę, starać się ograniczyć stres i przebywanie w zanieczyszczonym środowisku. Ważne jest unikanie odżywek, picie dużej ilości wody, odpowiednia dawka odpoczynku. Codzienne posiłki powinny zawierać produkty, bogate w naturalny kolagen. Są to m.in. :
- żelatyna spożywcza, którą można znaleźć w galaretkach owocowych lub mięsnych, produkowanych z nóżek wieprzowych, cielęcych lub z ryb,
- kurze łapki,
- sproszkowane chrząstki i płetwy rekina,
- salceson,
- golonka,
- podroby, np. serce i wątroba,
- zupy sporządzane na bazie kurzych łapek lub podrobów,
- produkty zawierające koenzym Q10, czyli rośliny strączkowe, jajka, ryby, płatki owsiane i kiełki pszenicy.
Nie należy przesadzać z ilością wymienionych produktów, ponieważ zawierają duże ilości tłuszczów, spożywane w nadmiarze mogą powodować otyłość, nadciśnienie czy gorsze samopoczucie. Wytwarzanie kolagenu zwiększają również produkty bogate w witaminę C, która zapobiega sztywnieniu włókien kolagenowych. Do prawidłowe syntezy kolagenu niezbędne są także witaminy A i E, flawonoidy oraz minerały, siarka i miedź. Warto jeść dużo warzyw i owoców, bogatych w ważne witaminy, dzięki temu przyswajalność kolagenu będzie lepsza. Aby potrawy zawierały jak najwięcej cennego białka, trzeba je odpowiednio przygotować. Najlepszym sposobem jest gotowanie w dużej ilości wody, ewentualnie duszenie. Grillowania, smażenia i opiekanie powoduje, że ilość kolagenu drastycznie maleje.
Jaki kolagen wybrać
Niestety, sama dieta nie zawsze jest w stanie uzupełnić niedobory kolagenu. Są osoby, które nie tolerują ryb i owoców morza, ciężko również zjeść taką ilość, która pokrywałaby codzienne zapotrzebowanie na kolagen. W takim przypadku polecana jest suplementacja preparatami dostępnymi w aptekach. Do wyboru są suplementy z kolagenem, wspomagające leczenie konkretnych schorzeń, np. dolegliwości bólowych stawów. Polecane są dla osób, które odczuwają ból, czują nieprzyjemnie strzelanie oraz sztywność, obserwują ograniczony zakres ruchów. Inne kolagenowe suplementy skierowane są dla osób, które chcą zadbać o cerę, poprawić stan skóry, włosów i paznokci. Suplementy mogą zawierać sam kolagen lub występować razem z witaminami lub innymi dobroczynnymi składnikami. Najbardziej wartościowy jest kolagen rybi, który produkowany jest ze skóry i łusek ryb morskich, tj. tuńczyk, rekin czy dorsz. Kolagen morski najbardziej przypomina białko ludzkie, dlatego jest dobrze przyswajalny, suplementacja przynosi najszybsze efekty. Aby rezultaty suplementacji były lepsze, warto wybrać preparaty, które oprócz kolagenu zawierają kwas hialuronowy oraz witaminę C. To idealny zestaw, wspomagają produkcję cennego białka.
W płynie, proszku czy tabletkach? Jaki kolagen wybrać
W aptekach i dobrych sklepach można znaleźć kolagen w różnych formach. Dostępne są suplementy z postaci tabletek, płynu lub proszku. Wybierając suplementy z kolagenem, należy zwrócić uwagę, aby zawierały jak najmniej sztucznych dodatków, aromatów, barwników i konserwantów. Najczęściej wybierany jest naturalny kolagen w proszku, który można dodawać do napojów, soków czy koktajli. Jest dobrze przyswajalny, wybierają go sportowcy i osoby, którym zależy na szybkich efektach. Popularny jest również kolagen w płynie, który jest łatwy do przyjęcia. Nieco mniej przyswajalny jest kolagen w tabletach. Jego zaletą jest wygodna forma, może być stosowany jako uzupełnienie codziennej zdrowej diety. Kolagen można również znaleźć w kosmetykach m.in. kremach i balsamach do twarzy. Dostępne są również zastrzyki kolagenowe, które stosuje się w celu wyrównania powierzchni skóry, przywrócenia jej jędrności oraz redukcji blizn i przebarwień.
Rodzaje kolagenu
Kolagen dzieli się na około 20 różnych typów, które różnią się miejscem występowania oraz działaniem. Najważniejsze jest kolagen typu I i kolagen typu II. Kolagen typu I stanowi ponad 90% białek kolagenowych, jest bardzo ważny i wartościowy dla organizmu. Składa się z regularnych łańcuchów aminokwasowych i opowiada za budowę skóry, mięśni i wiązadeł. Kolagen typu I buduje włosy, dba o dobry stan skóry, włosów i paznokci. Ma również duże znaczenie dla organów wewnętrznych, tworzy dla nich barierę ochronną. Chroni organizm przed toksynami oraz negatywnym działaniem drobnoustrojów. Dzięki niemu skóra jest piękna, elastyczna, odporna na uszkodzenia, rany szybciej się goją, a kości lepiej zrastają. Kolagen typu II zwiększa wytrzymałość ścięgien, poprawia ich strukturę, pozwala zwiększyć zakres ruchów. Polecany jest dla osób aktywnych fizycznie, osób starszych oraz wszystkich, którzy mają problemy ze stawami. Ważny jest również kolagen typu III, który jest elementem skóry właściwej, tkanek wątroby, płuc oraz naczyń krwionośnych. Pomaga w gojeniu się ran, redukuje blizny oraz przebarwienia.
Skutki uboczne stosowania kolagenu
Kolagen jest bardzo ważny dla ludzkiego organizmu, ale musi być stosowany rozsądnie, zgodnie z zaleceniami. Wybierając suplementy z kolagenem, należy dokładanie zapoznać się z dawkowaniem, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Podczas suplementacji kolagenem mogą wystąpić następujące skutki uboczne:
- reakcja alergiczna,
- nadwrażliwość na jakikolwiek składnik suplementu,
- osłabienie i złe samopoczucie,
- bóle mięśni i stawów,
- zatwardzenia i inne problemy z układem trawiennym,
- kwaśny oddech,
- nieprzyjemny posmak w ustach.
Aby uniknąć pojawienie się działań niepożądanych, należy zapoznać się z zalecanymi dawkami. Maksymalna dawka nie powinna przekraczać 4000 mg na dobę. W wypadku, gdy w czasie suplementacji kolagenem wystąpią nieprzyjemne objawy, należy zmienić preparat na inny lub skonsultować problem z lekarzem. W niektórych wypadkach należy całkowicie zrezygnować z suplementacji. Warto wiedzieć, że skutki uboczne pojawiają się bardzo rzadko, są łagodne, często znikają po kilku dniach.
Niski poziom kolagenu w orgazmie – objawy
Zbyt niski poziom kolagenu w organizmie można szybko zauważyć. Pojawiają się problemy ze stawami, niekorzystne zmiany widoczne są na skórze i włosach. Kości robią się słabe, dużo łatwej dochodzi do złamań i kontuzji. Brak kolagenu powoduje również dolegliwości ze strony stawów. Występuje ból, sztywność, strzelanie w stawach, zmniejsza się zakres ruchów. Na twarzy widoczne są zmarszczki, na skórze pojawia się również cellulit i rozstępy. Braki kolagenu odczuwają również włosy, które robią się suche, matowe i zaczynają wypadać. W niektórych osób można zauważyć przedwczesne łysienie. Inne niepokojące objawy to rogowacenie i nadmierna suchość pięt, pojawiające się nagle przebarwienia i piegi. W razie zauważenia objawów niedoboru należy pomyśleć o odpowiedniej suplementacji.
Kolagen to składnik, bez którego trudno mówić o prawidłowym funkcjonowaniu. Niestety, organizm w pewnym wieku nie jest w stanie zadbać o prawidłowy poziom białka, dlatego trzeba uzupełnić go w inny sposób. Ważna jest dieta, zdrowy styl życia oraz stosowanie suplementów. Dzięki połączeniu tych elementów, będzie można zadbać o prawidłowy poziom kolagenu, cieszyć się gładką skórą, zdrowymi stawami i mocnymi zębami.