5 najpopularniejszych błędów w pielęgnacji skóry.

cera skóra
0
(0)

Wygląd i zdrowie naszej skóry zależy od wielu czynników. Jedynym z najbardziej istotnych jest odpowiednia, dobrana do rodzaju cery pielęgnacja. Dobór skutecznych kosmetyków niejednokrotnie sprawia nam sporo kłopotów. Nadmiernie przesuszamy lub przetłuszczamy skórę, rozregulowując naturalne procesy w niej zachodzące.

Kobiety mają też tendencję do nadużywania produktów pielęgnacyjnych do twarzy, przez co często borykają się z problemami z cerą. Brakuje nam cierpliwości i systematyczności w stosowaniu kosmetyków i technik pielęgnacyjnych, co odbija się niekorzystnie na zdrowiu naszej skóry. Sprawdź, jakie błędy w pielęgnacji cery popełniamy najczęściej i jak ich uniknąć.

1. Nieodpowiedni demakijaż.

Tutaj często mamy do czynienia z dwoma różnymi problemami – niedokładnym lub niedelikatnym demakijażem. W pierwszym przypadku nie zmywamy do końca kosmetyków do makijażu. Resztki podkładu, pudru czy różu pozostają na skórze i powodują zatykanie się porów, powstawanie zaskórników i wyprysków. Wiele z nas podczas wieczornego oczyszczania twarzy poprzestaje na zastosowanie płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu. To duży błąd. Dermatolodzy apelują o umycie twarzy wodą po użyciu kosmetyku do demakijażu. Pozwoli to nie tylko usunąć niezmyte resztki podkładu czy pudru, ale również usunie pozostałości środka do demakijażu, oczyści i odświeży skórę, z tym samym pozwoli jej oddychać.

Tabletki na trądzik Royal Skin 500

Nie powinniśmy jednak popadać w skrajności, ponieważ bardzo agresywne pocieranie skóry podczas usuwania makijażu może spowodować podrażnienia, uszkodzenie ciągłości naskórka oraz silne wysuszenie. Myjmy twarz delikatnie, lekko przesuwając po skórze wacikiem lub opuszkami palców. Wycierajmy ją również ostrożnie, najlepiej chusteczką higieniczną lub ręcznikiem papierowym.

royal skin 500

2. Zbyt agresywne oczyszczanie.

Buzię powinniśmy myć delikatnym nawilżającym żelem myjącym w letniej wodzie. Niestety wiele osób (zwłaszcza tych borykających się z łojotokiem i trądzikiem) sięga po bardzo agresywne, mocno oczyszczające i wysuszające skórę preparaty do mycia twarzy. Często takie zawierające w składzie alkohol lub laurosiaczan sodu. Efektem jest mocno podrażniona pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej skóra. Pamiętajmy, że nawet osoby mające tłustą cerę nie powinny jej wysuszać. Będzie to skutkować zwiększoną produkcją sebum, aby zniwelować nadmierne wysuszenie, co spowoduje jeszcze większe nasilenie problemów z przetłuszczaniem i trądzikiem. Wybierajmy więc delikatne produkty i używajmy ich tylko raz dziennie – wieczorem. Coraz więcej dermatologów jest zdania, że rano wystarczy delikatnie przemyć twarz samą wodą, aby ją odświeżyć.

Zobacz: odżywka do rzęs

3. Używanie zbyt dużej liczby różnych kosmetyków w krótkim czasie.

Chcąc szybko pozbyć się defektów cery, sięgamy po wiele różnych środków naraz. Skóra obciążona nadmiarem substancji czynnych nie wie jak się zachować i jeszcze bardziej traci swoją naturalną równowagę. Pamiętajmy, że co za dużo to niezdrowo i nowe kosmetyki wprowadzajmy do pielęgnacji stopniowo po jednym i w ogóle mocno ograniczmy ich ilość. Dzięki temu będziemy mieć szansę ocenić, co tak naprawdę służy naszej cerze, a co nie.

4. Nadmierne dotykanie twarzy.

Wyciskanie niedoskonałości to jeden głównych grzechów, które popełniamy. Nie róbmy tego. Lepiej zastosować miejscowo leczniczy plasterek lub preparat antybakteryjny. Wyciskając zaskórniki lub stany zapalne, możemy nie tylko rozsiać bakterie po całej twarzy, ale również doprowadzić do powstania szpecących blizn. Osoby cierpiące na różnego rodzaju egzemy, alergie skórne czy łuszczycę, również powinny unikać dotykania skóry w ciągu dnia. Może to spowodować dodatkowe podrażnienia i zakażenia skóry.

kolagen morski

5. Utożsamianie stanu cery wyłącznie ze sposobem pielęgnacji.

Niestety czasami pomimo najstaranniejszej pielęgnacji nie udaje nam się pozbyć problemów z cerą. W takim wypadku zdecydowanie powinniśmy udać się do lekarza. Powodem zmian skórnych mogą być nieleczone choroby takie jak cukrzyca czy zaburzenia hormonalne. Aby skóra zaczęła wyglądać lepiej, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Bez niego nie osiągniemy upragnionych efektów. Z kolei, jeśli lekarz wykluczy u nas problemy zdrowotne, warto przyjrzeć się swojej diecie. Pięknej cerze nie sprzyja jadanie produktów wysoko przetworzonych, dań typu Fast food, pijanie napojów gazowanych, alkoholu oraz palenie papierosów. Warto zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze, wprowadzić do codziennej diety więcej świeżych owoców i warzyw, pić więcej wody, niesłodzonych soków i herbat ziołowych. Już po kilku dnia zobaczymy znaczną poprawą stanu skóry, a po miesiącu – dwóch jej stan całkowicie się unormuje.

Kolagen rybi na skórę

Poza odpowiednią pielęgnacją, istotnym czynnikiem wpływającym na stan cery jest stres. Często tym zapominamy. Przewlekły stres powoduje zwiększenie wydzielania się w organizmie takich hormonów jak kortyzol czy adrenalina, co może powodować w dłuższej perspektywie czasowej problemy z cerą. Weźmy to pod uwagę i jeśli prowadzimy stresujący tryb życia, zainteresujmy się technikami radzenia sobie ze stresem i wyciszania umysłu. Pomocna może okazać się przykładowo medytacja czy ćwiczenia oddechowe.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

About Post Author

You Might Also Like