Olej z czarnuszki właściwości cena opinie

olej z czarnuszki
0
(0)

Swą popularność zyskał całkiem niedawno, choć używany i stosowany był już kilkaset lat temu. Słynie ze swych właściwości zdrowotnych. Polecany zarówno zdrowym, jak i chorym.

Charakterystyczny smak sprawia, że dodany do potrawy zmienia jej charakter. Taki właśnie jest olej z czarnuszki – oleistej rośliny uprawianej w południowej Europie.

Czym jest olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki pozyskiwany jest poprzez tłoczenie jej ziaren. Dokładnie mowa tu o nasionach czarnuszki siewnej. Uzyskiwany płyn ma lekko gorzki smak oraz intensywny korzenny zapach. Kolorystyka otrzymanego oleju może być różnorodna od miodowej do ciemnobrązowej. Nasiona tej rośliny były wykorzystywane już w starożytnym Egipcie, zarówno jako dodatek do potraw, jak i lekarstwo. Nie bez powodu nazywany był wówczas „złotem faraonów”. Olej ten posiada bowiem bardzo szerokie właściwości zdrowotne.

Czarnuszka może być spożywana w postaci ziaren lub właśnie wytłoczonego z nich oleju. Warunkiem uzyskania pełnowartościowego produktu jest poddanie nasion czarnuszki tłoczeniu na zimno. Powstałą w ten sposób substancję można nazwać olejem nierafinowanym. Jak każdy tego typu produkt powinien być on spożywany bez uprzedniej obróbki cieplnej.

Olej z czarnuszki skład

Olej z czarnuszki kryje w sobie całe mnóstwo składników odżywczych. Jego zróżnicowany i bogaty skład sprawia, że zastępuje kilka produktów farmaceutycznych jednocześnie. Olej ten to przede wszystkim źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponad połowę jego składu stanowi kwas linolenowy. Pozostała część to kwasy oleinowy oraz alfa linolowy.

W składzie oleju z czarnuszki znajduje się również olejek eteryczny. Jego poziom oscyluje wokół 2% w suchej masie nasion. Istotnym, ważnym zwłaszcza dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu, składnikiem oleju z czarnuszki są fitosterole. Są one roślinnym odpowiednikiem cholesterolu, o właściwościach obniżających jego poziom. W oleju z czarnuszki znajduje się największa ilość fitosterolu o nazwie β-sitosterol. W 100 ml oleju jest go aż 600 mg.

Dla wielu osób najważniejszym składnikiem oleju z czarnuszki jest tymochinon. Znajduje się on w olejku eterycznym. Substancja ta wykazuje szereg działań leczniczych na najczęściej występujące schorzenia układu odpornościowego. Oprócz wyżej wymienionych składników olej z czarnuszki zawiera wiele witamin i minerałów. Wśród nich witamina E, witaminy z grupy B oraz związki takie jak wapń, magnez, żelazo, potas, selen i cynk.

Olej z czarnuszki – właściwości oraz działanie

Olej z czarnuszki wykazuje swe działanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizmu. Wcieranie w zmienioną chorobowo skórę prawie natychmiastowo poprawia jej stan, a stosowanie wewnętrzne po określonym czasie przynosi zamierzony efekt. Właściwości tej substancji są praktycznie nieograniczone. Poniżej najważniejsze z nich.

  • Nowotwory. Zarówno olej, jak i nasiona wykazują działanie antynowotworowe. Regularne spożywanie oleju sprawia, że rozwój komórek rakowych zostaje zahamowany i następuje ich obumieranie.
    Choroby układu pokarmowego. Refluks, grypa żołądkowa oraz wrzody. To tylko początek listy, olej z czarnuszki potrafi wyleczyć każdą niestrawność i dolegliwość trawienną.
  • Alergie. Jedną z zalet płynących ze spożywania oleju z czarnuszki jest łagodzenie objawów chorób alergicznych. Przy długotrwałym i regularnym stosowaniu może dojść do całkowitego wyleczenia tej choroby.
  • Choroby serca. Spożywanie oleju z czarnuszki może pomóc z udrożnieniu naczyń krwionośnych ze złogów zalegającego w nich cholesterolu. Następuje nie tylko oczyszczenie żył, ale również zapobieganie powstawaniu złogów. To z kolei przełoży się na zmniejszenie ryzyka powstania zatoru, zawału czy też choroby niedokrwiennej

Suplementacja i dawkowanie

Charakterystyczny smak oraz szerokie działanie są powodami, dla których wprowadzanie oleju z czarnuszki do diety powinno odbywać się stopniowo. Dotyczy to zwłaszcza dzieci. Najlepiej zacząć od kilku kropel co drugi dzień, z pożywieniem. Docelowo suplementacja powinna odbywać się na czczo.

Olej z czarnuszki dawkowanie

Zalecane dzienne spożycie tego oleju to 1 łyżka stołowa, dwa razy dziennie przed jedzeniem, w przypadku dorosłych i ¼ małej łyżeczki, dwa razy dziennie dla dzieci. Taka suplementacja dotyczy osób zdrowych oraz chorych na wyżej wymienione schorzenia. Są jednak sytuacje, w których nie należy stosować oleju z czarnuszki m. in. ciąża lub niedociśnienie.

Lek na większość schorzeń nie istnieje. Istnieje jednak olej z czarnuszki. Z powodzeniem zastąpi kilka opakowań produktów farmaceutycznych. Ponadto odnajdzie się w każdej kuchni, jako przyprawa oraz łazience pośród kosmetyków. Nie zawiera żadnych dodatków, substancji chemicznych, wzmacniaczy smaku ani konserwantów. Stąd też rzadko pojawiające się po jego użyciu skutki uboczne.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

About Post Author

You Might Also Like